3M Deutschland GmbH

622 produkter

  • 3M™ Hookit™ Flexible Feinschleifscheibe, 150 mm, P1500, 33543
    Säljare:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ Hookit™ Flexibel finslipskiva, 150 mm, P1500, 33543 | Förpackning (20 stycken)

    Ordinarie pris 1 275,48 SEK 1 020,38 SEK
    Försäljningspris 1 275,48 SEK 1 020,38 SEK Ordinarie pris 1 275,48 SEK 1 020,38 SEK
    Stückpreis: 63,77 kr51,02 kr / Stück

    zzgl. Versand

  • 3M™ Kopfschutz-Kombination, Forstwirtschaft, Orange, G500V5CH510-OR
    Säljare:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ huvudbonadskombination, skogsbruk, orange, G500V5CH510-OR | Förpackning (1 st)

    Ordinarie pris 1 097,01 SEK 877,61 SEK
    Försäljningspris 1 097,01 SEK 877,61 SEK Ordinarie pris 1 097,01 SEK 877,61 SEK

    zzgl. Versand

  • Scotch® ATG Transfer-Klebeband 904, Transparent, 12 mm x 44 m, 0.05 mm
    Säljare:
    3M Deutschland GmbH

    Scotch® ATG överföringstejp 904, klar, 12 mm x 44 m, 0,05 mm | Förpackning (1 rulle)

    Ordinarie pris 113,20 SEK 90,56 SEK
    Försäljningspris 113,20 SEK 90,56 SEK Ordinarie pris 113,20 SEK 90,56 SEK

    zzgl. Versand

  • Scotch® Transparentes Klebeband 508, leicht abreißbar, 25 mm x 50 m, 1 Rolle/Packung
    Säljare:
    3M Deutschland GmbH

    Scotch® Clear Tape 508 Easy Tear Tape 25mm x 50m 1 Roll/Pack | Förpackning (1 rulle)

    Ordinarie pris 35,33 SEK 28,26 SEK
    Försäljningspris 35,33 SEK 28,26 SEK Ordinarie pris 35,33 SEK 28,26 SEK

    zzgl. Versand

  • 3M™ Scotch-Weld™ EPX Statik-Mischer für 50 ml Kartuschenn
    Säljare:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ Scotch-Weld™ EPX statisk mixer för 50 ml patroner | Förpackning (12 stycken)

    Ordinarie pris 472,40 SEK 377,92 SEK
    Försäljningspris 472,40 SEK 377,92 SEK Ordinarie pris 472,40 SEK 377,92 SEK
    Stückpreis: 39,37 kr31,49 kr / Stück

    zzgl. Versand

  • 3M™ Speedglas™ Schweißmasken-Kopfband, 9100, 533000
    Säljare:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ Speedglas™ Svetsmask Pannband, 9100, 533000 | Förpackning (1 st)

    Ordinarie pris 1 015,45 SEK 812,36 SEK
    Försäljningspris 1 015,45 SEK 812,36 SEK Ordinarie pris 1 015,45 SEK 812,36 SEK

    zzgl. Versand

  • Scotch-Brite™ Hand Pad 7448+, 158 mm x 224 mm, S UFN
    Säljare:
    3M Deutschland GmbH

    Scotch-Brite™ handdyna 7448+, 158 mm x 224 mm, S UFN | Förpackning (20 stycken)

    Ordinarie pris 1 000,55 SEK 800,44 SEK
    Försäljningspris 1 000,55 SEK 800,44 SEK Ordinarie pris 1 000,55 SEK 800,44 SEK
    Stückpreis: 50,03 kr40,02 kr / Stück

    zzgl. Versand

  • 3M™ SecureFit™ Schutzhelm X5500, nicht belüftet, CE, Grün, X5504NVE-CE
    Säljare:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ SecureFit™ Hard Hat X5500, Ej ventilerad, CE, Grön, X5504NVE-CE | Förpackning (1 st)

    Ordinarie pris 977,85 SEK 782,28 SEK
    Försäljningspris 977,85 SEK 782,28 SEK Ordinarie pris 977,85 SEK 782,28 SEK

    zzgl. Versand

  • 3M™ SecureFit™ Schutzhelm X5500, belüftet, CE, Gelb, X5502V-CE
    Säljare:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ SecureFit™ skyddshjälm X5500, ventilerad, CE, gul, X5502V-CE | Förpackning (1 st)

    Ordinarie pris 1 047,94 SEK 838,35 SEK
    Försäljningspris 1 047,94 SEK 838,35 SEK Ordinarie pris 1 047,94 SEK 838,35 SEK

    zzgl. Versand

  • 3M™ SecureFit™ Schutzhelm X5500, belüftet, CE, Neongrün, X5514V-CE
    Säljare:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ SecureFit™ X5500 ventilerad skyddshjälm, CE, Neongrön, X5514V-CE | Förpackning (1 st)

    Ordinarie pris 1 047,94 SEK 838,35 SEK
    Försäljningspris 1 047,94 SEK 838,35 SEK Ordinarie pris 1 047,94 SEK 838,35 SEK

    zzgl. Versand

  • 3M™ SecureFit™ Schutzhelm X5500 - CE-zertifizierter Kopf- und Gesichtsschutz
    Säljare:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ SecureFit™ skyddshjälm X5500 - CE-certifierat huvud- och ansiktsskydd

    Ordinarie pris 977,85 SEK 782,28 SEK
    Försäljningspris 977,85 SEK 782,28 SEK Ordinarie pris 977,85 SEK 782,28 SEK

    zzgl. Versand

  • 3M™ SecureFit™ Schutzhelm X5500 - Belüftet, CE
    Säljare:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ SecureFit™ skyddshjälm X5500 - ventilerad, CE

    Ordinarie pris Från 1 047,94 SEK Från 838,35 SEK
    Försäljningspris Från 1 047,94 SEK Från 838,35 SEK Ordinarie pris 1 047,94 SEK 838,35 SEK

    zzgl. Versand

  • 3M™ SecureFit™ Schutzhelm X5500, nicht belüftet, CE, Neongrün, X5514NVE-CE
    Säljare:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ SecureFit™ Hard Hat X5500, Ej ventilerad, CE, Neongrön, X5514NVE-CE | Förpackning (1 st)

    Ordinarie pris 977,85 SEK 782,28 SEK
    Försäljningspris 977,85 SEK 782,28 SEK Ordinarie pris 977,85 SEK 782,28 SEK

    zzgl. Versand

  • 3M™ Scotch-Brite™ Durable Flex -Schleifmittel für Handwerk
    Säljare:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ Scotch-Brite™ slitstarka Flex Craft slipmedel

    Ordinarie pris Från 861,95 SEK Från 689,56 SEK
    Försäljningspris Från 861,95 SEK Från 689,56 SEK Ordinarie pris 861,95 SEK 689,56 SEK
    Stückpreis: 34,48 kr27,58 kr / Stück

    zzgl. Versand

  • Rött 3M-logo med texten ”Ingen bild tillgänglig” på ljus bakgrund
    Säljare:
    3M Deutschland GmbH

    3M™ SecureFit™ Hard Hat X5500, Ej ventilerad, CE, Röd, X5505NVE-CE | Förpackning (1 st)

    Ordinarie pris 977,85 SEK 782,28 SEK
    Försäljningspris 977,85 SEK 782,28 SEK Ordinarie pris 977,85 SEK 782,28 SEK

    zzgl. Versand


3M Deutschland GmbH – Innovation, kvalitet och säkerhet för professionella tillämpningar

3M Deutschland GmbH har i årtionden stått för högkvalitativa produkter, innovativ teknik och genomtänkta lösningar inom nästan alla områden av vardagen och det professionella arbetet. Från andningsskydd och tejp till rengöringssystem erbjuder 3M ett imponerande sortiment av produkter som förenar funktionalitet, säkerhet och effektivitet.

Oavsett om det gäller industri, hälso- och sjukvård, städning eller kontorsarbete – 3M:s produkter är skräddarsydda för krävande användares behov. Precis tillverkning, pålitliga material och kontinuerlig forskning gör varumärket till ett synonym för kvalitet och innovation.

Med fokus på hållbarhet och användarkomfort utvecklar 3M Deutschland GmbH produkter som förenklar vardagliga arbetsprocesser, ökar säkerheten och samtidigt skonar miljön.


Brett produktsortiment för mångsidiga användningsområden

3M Deutschland GmbH förenar under ett tak ett stort antal produktvärldar som är oumbärliga inom de mest skiftande branscherna. Sortimentet sträcker sig från professionella arbetsskyddslösningar och rengöringsprodukter till innovativa fästsystem och medicinska artiklar.

En välkänd produkt är Scotch® Magic™-tejp, som övertygar som en nästan osynlig vardagshjälpare på kontor och i verkstäder. Scotch-Brite™-rengöringssvampen för glaskeramik säkerställer en skonsam men grundlig rengöring och håller till och med känsliga ytor pålitligt rena.

3M Deutschland GmbH står för:

  • Högkvalitativa material och beprövad kvalitet
  • Användarvänlig och säker användning
  • Kontinuerlig innovation och forskning
  • Hållbara produktionsprocesser
  • Ett brett produktsortiment för olika branscher

Med detta helhetsperspektiv lyckas 3M på bästa sätt stödja såväl professionella användare som den dagliga användningen i företag, mottagningar eller institutioner.


Användning och praktiska tips för professionellt bruk

Produkterna från 3M Deutschland GmbH utmärker sig genom sin enkla hantering och höga tillförlitlighet. De är utformade för att fungera även vid intensiv och kontinuerlig användning – vare sig det gäller produktion, rengöring, skötsel eller inom hälso- och sjukvården.

Andningsskyddsmasker bör alltid väljas utifrån den aktuella verksamheten för att garantera optimalt skydd. För rengöringsuppgifter rekommenderas användning av speciella svampar eller mikrofiberdukar som rengör ytorna grundligt utan att skada dem.

Även 3M:s självhäftande produkter, såsom kardborrsystem eller dubbelhäftande tejp, är mycket mångsidiga – till exempel vid montering, förpackning eller för att fästa material i verkstäder.

Tips: Se till att produkterna förvaras på rätt sätt. Masker och tejp bör skyddas mot fukt för att behålla sin fulla funktionalitet.


Fokus på kvalitet, effektivitet och hållbarhet

3M Deutschland GmbH lägger stor vikt vid hållbar utveckling och resurshushållning. Många av de produkter som erbjuds är återanvändbara eller tillverkas med minskad energiförbrukning. Samtidigt står effektivitet och kvalitet i centrum – varje produkt genomgår omfattande tester innan den släpps ut på marknaden.

Denna filosofi säkerställer att 3M:s produkter inte bara övertygar genom sin funktion, utan också på lång sikt bidrar till en ansvarsfull och säker arbetsmiljö.

För en heltäckande utrustning kan 3M:s lösningar utmärkt kombineras med andra områden:

Tack vare sin höga kvalitet och innovativa egenskaper är produkterna från 3M Deutschland GmbH oumbärliga inom professionella arbetsmiljöer.

Vad står 3M Deutschland GmbH för?

3M Deutschland GmbH är ett ledande teknikföretag som utvecklar innovativa produkter för industri, sjukvård, städning och vardagsliv över hela världen. Det står för framsteg, hållbarhet och högsta kvalitet. 3M är särskilt uppskattat för sin kombination av funktionalitet och säkerhet – från andningsskyddslösningar till limteknologier och medicinska hjälpmedel.

Vilka produktgrupper erbjuder 3M Deutschland GmbH?

3M Deutschland GmbHs erbjudanden inkluderar arbetarskyddsartiklar, rengöringsprodukter, medicinska hjälpmedel, tejp, poler- och slipprodukter samt ett flertal produkter för hantverk, kontor och industriella tillämpningar. Sortimentet täcker nästan alla professionella krav och står för beprövad kvalitet och användarvänlighet.

Varför är produkter från 3M Deutschland GmbH så populära?

Produkter från 3M Germany GmbH imponera med sin livslängd, precision och innovativa styrka. Företaget investerar kontinuerligt i forskning och utveckling för att skapa lösningar som kombinerar säkerhet, effektivitet och hållbarhet. Detta påstående innebär att 3M-produkter är bland de föredragna lösningarna för professionella användare i många branscher.

Hur används och underhålls 3M Deutschland GmbHs produkter på rätt sätt?

Den 3M Germany GmbH lägger stor vikt vid säker och praktisk tillämpning. Till exempel bör andningsmasker bytas regelbundet för att säkerställa maximal säkerhet. Självhäftande produkter fungerar bäst på rena, torra ytor, medan rengöringssvampar kan användas flera gånger genom att skölja. 3M tillhandahåller detaljerade applikationsinstruktioner för varje produkt för att säkerställa säker och effektiv användning.